Skip to main content

جوشکاری مهارتی است که کم از کارهای هنری ندارد. همزمان لازم است فرد جوشکار دانش کلی در زمینه کار خود را به دست آورد، مهارت این کار را کسب کند و با تمرین آن خود را آماده‌ی انجام پروژه‌های گوناگون کند. هیچ جوشکاری موفقی صرفا با تکیه بر استعداد ذاتی نتوانسته پیشرفت کند و مطالعه و استفاده از تجارب دیگران کمک می‌کنند تا مراتب ترقی و ماهر شدن کسب شود.

در ادامه نکاتی را خواهیم گفت که اگر پیش از کار به آن توجه کنید می‌توانید نتیجه‌ای بهتر را انتظار بکشید.

الکترود مناسب انتخاب کنید

در نگاه اول و عامیانه چندان تفاوتی میان الکترودهای جوشکاری نیست اما پیشتر هم در مطالب دیگر توضیح داده‌ایم که انتخاب الکترود چه قدر کار دقیق و مهمیست و در محصول تلاشتان اثربخش است.

جنس الکترود انتخابی شما باید با فلز جوشکاری مطابقت داشته باشد. برای مثال درست آن است که قطعه کار آلومینیومی با استفاده از الکترود جوش آلومینیومی جوش داده شود. قطر الکترود نیز بحث مهمیست. فلزات نازک با الکترود با قطر کم و فلزات ضخیم با الکترود با قطر زیاد جوش داده می‌شوند.

سطح فلز خود را تمیز کنید

آلودگی سطح فلز به ضرر شماست. با استفاده از برس سیمی، سنباده و سایر لوازم تمیزکاری از تمیز بودن سطح قطعه‌تان مطمئن شوید. می‌توانید محلی که تمیزکاری کرده‌اید را با بتونه بپوشانید تا مجدد آلودگی محیط بر آن ننشیند. این کار از خوردگی سطحی آن نیز جلوگیری می‌کند.

راستی، سر الکترود جوشکاری را هم چک کنید که آلودگی نداشته باشد.

به صدای جوش خود گوش دهید

جوشی که خوب زده شود صدایی شبیه به سرخ‌کردنی دارد، صدایی پایدار دارد که خیلی بالا و پایین نمی‌رود. اگر می‌بینید جوشتان صدای فشفشه یا صدای بلند گاز دارد بدانید که یک جای کار می‌لنگد و نباید آن را ادامه دهید. کم کم با اضافه شدن مهارتتان به سادگی صدای جوش درست و غلط را متوجه می‌شوید.

اگر جوش در فلز شما سوراخ ایجاد کرد…

معمولا چنین مشکلی به خاطر بالا بودن آمپر دستگاه می‌تواند باشد. آمپر بیش از حد باعث به وجود آمدن گرمای بسیار زیاد می‌شود و فلز جوش سوراخ می‌شود. البته ممکن است این اشکال بر اثر سرعت پایین تغذیه الکترود هم پیش بیاید.

دنبال علت خرابی و رفع آن باشید!

اگر در طی کار به ایراد یا مشکلی بر می‌خورید به سادگی از کنار آن رد نشوید. به کتابچه‌های راهنما مراجعه کنید، جستجو کنید و از افراد مجرب بپرسید تا علت را کشف کرده و راه‌حل را بیابید. چشم‌پوشی از این موارد فقط رشد شما را کمتر می‌کند.

ارسال پاسخ

Close Menu

با ما در تماس باشید

  • تلفن: ۳۳۹۰۹۰۲۰ – ۰۲۱
  • تلگرام – واتس اپ: ۰۹۳۷۰۶۰۵۶۶۲
  • پست الکترونیک: info@atlaspegah.com
  • دفتر مرکزی: تهران، خیابان ۱۵ خرداد، بعد از پامنار، پلاک ۳۴۱